המרכז הישראלי
לציור פורטרטים

המרכז הישראלי

ככלל, ציור הוא תחום באמנות המתאר את היצירה באופן גרפי על גבי משטח בעזרת צבע, היוצר קוים וכתמים. בעזרת טכניקות שונות, הצייר יכול ליצור אשליה של אור, תנועה, נפח  ועומק. דרך הציור, יכול האמן לבטא רגשות, דעות, והשקפת עולם. קל לראות ולהבין כי כמעט ולא קיים תצלום המסוגל להביע עומק רגשי המתקרב לזה של ציור פורטרט. מאז ומעולם היה עיצוב פני האדם בטכניקות שונות, מעין התבוננות לנפשו פנימה, שיקוף אישיותו, מיזגו וצביונו הנסתרים. ציור י פורטרט ואיורים היו לאורך השנים רשמיים, דידקטיים וכאלו שנועדו לענות על דרישות המזמין. ככלל, משמש פורטרט בהזמנה ואיור, כאמצעי להבעת מצב אנושי כמיצב אמנותי ובר נצח.

דיוקן או פורטרט הוא ציור, צילום או כל ייצוג אמנותי אחר של אדם. דיוקנאות מציגים לרוב את פלג הגוף העליון ובדרך כלל אינם מקושטים מאוד. מטרתם היא להציג את החזות הכללית של האדם, ולעתים להוסיף לו תובנה אמנותית לגבי אישיותו. פורטרטים טומנים בחובם את תמצית החיים הטובים: ההנאה בהנצחת עצמנו ויקירינו ברגעים היפים של חיינו. אמנות הדיוקן פרחה בפיסול הרומאי, שם דרשו המפוסלים פורטרטים מדויקים, גם אם לא מחמיאים. במאה ה-4 נסוגה חשיבות הדיוקנאות ועלתה מגמה של ייצוג סמלי של מראה האדם. באירופה שבו לצייר דיוקנאות ריאליסטיים בסוף ימי הביניים, בבורגונדי ובצרפת. בסופו של דבר, כולנו יצירות אמנות! כל אחד ואחת יכולים, באמצעות ציור פורטרט, להפוך על נקלה ליצירת אמנות מדהימה ולהישמר לדורות כנכס אמנותי ברמה גבוהה ובעל ייחודיות אישית.

יש להבחין בין פורטרט מצויר כדרך להביע אהבה, הערכה, לבין איור: איור הינו הסבר שאינו מילולי. איורים הנלווים להסברים כתובים וליצירות אמנות כתובות, מבארים את תוכנם. במשמעות המצומצמת יותר, מתייחס המונח איור, לתוספת חזותית (ציור, רישום וכו') ליצירה טקסטואלית. איור הוא מרכיב מקובל בספרי ילדים, ולעתים אף מרכיב דומיננטי. איורים לספרי ילדים אחדים נחשבים לחלק בלתי נפרד מהיצירה. הצגה של רעיון בצורה גרפית טובה - איור, מעבירה אותו לקורא בבהירות ובקלות העולים על אלו של הצגה מילולית ומסייעת לזכור רעיון זה. ולכן, איור איכותי, תורם רבות גם לאיכותם של ספרי עיון. איור ספרים משמש לקישוט ומגביר את הנאת הקוראים מהכתוב.

כאשר אדם יוצר דיוקן של עצמו, היצירה מכונה דיוקן עצמי. רבות מיצירותיו המפורסמות של רמברנט הם הדיוקנאות העצמיים שלו. דיוקן קבוצתי - מאופיין באמנות הבארוק  ההולנדי, טרם חידושי הטכנולוגיה שאפשרו את הנצחתו במצלמה. פורטרט טומן בתוכו את הרצון והנטייה האנושית להנצחה והשבחה עם השנים. דוגמא לכך, ניתן לראות בציור המונה ליזה, שהיא למעשה ליזה די נולדו גארארדיני, אשתו של סוחר בדים מפירנצה בשם פראנצ'סקו די זאנובי דל ג'וקונדו. היא הפכה באמצעות כשרונו המופלא של לאונרדו דה וינצ'י לדמות מוכרת בעולם כולו, לאחר שהאמן הנציח את דיוקנה ביצירה הקרויה על שמה, בתחילת המאה ה-16. על פי שם המשפחה שניתן לה עם נישואיה, הציור ידוע גם בשם "לה ג'וקונדה".

ציירת פורטרטים מפורסמת נוספת - פרידה קאלו, התפרסמה בעיקר לאחר מותה, כאשר בחייה היא ציירה דיוקנאות עצמיים רבים. ב- 1512 מתמקד אלברכט דיורר בציורי דיוקן של עשירי התקופה בניהם מלכים, אצילים וסוחרים. דיורר דגל בתיאורית הפרופורציה של האנושות וזה התבטא היטב בציוריו. הנס הולביין היה אחד הציירים החשובים בתקופת הרנסאנס שהתמקד בדיוקנאות, סגנונו השפיע על דורות רבים. הקומפוזיציה בציוריו ועושר הצבע שלו יוצרים דיאלוגים של משחקי מילים עם הצופה. ולאסקז דיאגו במאה ה-17 מסיביליה, נחשב לאחד האמנים הגדולים ביותר של ספרד באותה עת. הוא הצטיין בציורי פורטרטים ששיווה להם חיות בעזרת האור שבקע מציוריו.
הכיכר המרכזית ברובע מונמארטר, פלאס די טרטר (Place du Tertre), הומה מדי יום ומדי ערב בעשרות ציירי פורטרטים, קריקטוריסטים, אמני רחוב, ובאלפי תיירים...
 
אדי שרגא
אולג קוקלין
אורי יעקובי
אורלי גילעד
אייל ברוך
איליי גולד
אילנה
אירית ישראלי
איתי ארד
איתי קמינר
אלי אפנברגר
אלי בייטלמן
אמיל אביטן
אמיר טומשוב
אנבלה יוסופוף
אפרים לוי
אשר ברבי
ברוך נריה קנדל
ברקת אומיאל
בתיה וייס
בתיה חלף
בתיה לוינשטיין
גבריאלה קרסטש
גדי פדר
גלית מיכאלי
דוד שושנה
דורית עמיקם
דינה יערי
דנה קוגן
דני דוברושקלנקה
דני הויזנר
הדס מיכה
היא-לי סופר
הנריק רוסטוביץ
ואדים קאשרסקי
ויקטור גז
ז'אק וארון
חדוה אטיאס
חיים דידובסקי
חן אגוזי
יואב פרץ
יוליה
יזהר גוריון
יניב דרור
יוסי שמלה
יורם לוי
יעל קרן
יצחק אשר
יצחק מילר
ירון כוכבי
כפיר גריידי
כרים אבו שקרה
לאה הרפז
ליאן אלחסוב
לריסה קופרשטיין
מוטי לורבר
מיטל
מיטל אלכסנדר
מיכל אריאלי
מירה לוי
מיקי ואגו
מלי אזולאי
מרי שגב
משה לויס
נועם בן משה
נועם שארגורודסקי
נורית צדרבוים
נטלי
נטלי בנעים
ניצה גראניק
ניצן נחום
נסים גאון
נריה בר
סבטה אסטרינה
סוזנה באן חתם
סימונה
סמדר לומניץ
עדי יאיר
עליזה כהן
עמית ליאון
צביה האריס
ציפי גלעד
קובי מוריץ
קטיה קרופיצקי
קיריל נלקנבאום
קרן פרינץ
רוני יפה
רונית ביננבוים
רונית ערמוני
רחל טוקר שיינס
רחל רמות ינון
רעות נוי
שולי כהן
שיר טמסוט
שלי אבן כהן
שמוליק שיף
שרה סיני
תמי אפשטיין